2005 BRANCH ELECTION STATUS/RESULTS

days since last accident 182
2005 BRANCH ELECTION STATUS/RESULTS

2005 BRANCH ELECTION STATUS/RESULTS

Boston*
*All candidates ran unopposed.

National Board Member:
Will Lyman (Three-year term)

President:
Bill Mootos (Three-year term)

1st Vice President:
Karen Woodward Massey (Three-year term)

2nd Vice President:
Michele Proude (Three-year term)

Secretary:
Ellen Colton (Three-year term)

Council Member At Large: (Three-year term)
Steve Auger
Rena Baskin
Ted Garland
Andrea Lyman
Dale Place
Sonya Raye
Fran Richmond
Dick Santos
TBD
TBD

Chicago*

Illinois/Wisconsin/Indiana National Board Alternate: Nancy Sellers
Council representing the Illinois/Wisconsin/Indiana Area:
Roslyn Alexander
Tony Castillo
Craig J. Harris
Shirley A. Kelly
Nancy Sellers
Cedric Young

Council representing Minnesota
1 to be elected for a three-year term
(No declared candidate)

National Board Alternate:
Council representing Iowa
1 to be elected for a three-year term
Eric Forsythe

National Board Alternate:
Council representing Missouri
1 to be elected for a three-year term
Matthew O’Toole

National Board Alternate:
Council representing Ohio
1 to be elected for a three-year term
Joseph Marshall Parnell

Colorado*
*TBD- Election Cycle In Progress.

Dallas/Ft Worth*
*All candidates ran unopposed.

National Board Member:
Suzanne Burkhead (Three-year term)

Detroit*
*All candidates ran unopposed

National Board Member:
Ed Kelly (Three-year term)

Council Member At Large: (Two-year term)
Don DiPace
John Hawkinson
Laurie Logan
Nicole Hakim Yohn

Florida*
*All candidates ran unopposed.

Council Member At Large:
Dave Corey (Two-year term)
Charles Ferrara (Three-year term)
Brett Rice (Three-year term)
Santara Sidersky (Three-year term)
Council Alternate: (One-year term)
Adam Vernier
Jerry Winsett

Georgia*
*All candidates ran unopposed.

Council Member At Large:
John Atwood (Two-year term)
Martha Knighton (One-year term)

Hawaii*
*All candidates ran unopposed.

Council Member At Large:
Rebecca Maltby (Three-year term)

Houston*
*All candidates ran unopposed.

National Board Member:
Henry Kana (Three-year term)

Secretary/Treasurer:
Bonnie Gallup (Two-year term)

Council Member At Large: (Two-year term)
Lynn Michaels
Sonny Opiela
Carter Smith
Tommy Townsend

Nashville*
*All candidates ran unopposed.

National Board Member:
Cece DuBois (Three-year term)

Council Member At Large: (One-year term)
Anthony Boco
Arita Trahan

Nevada*
*All candidates ran unopposed.

National Board Member:
Art Lynch (Three-year term)

Council Member At Large: (Two-year term)
Charlie Di Pinto
Leonard Turner
Arttours Weeden

New Mexico*
*All candidates ran unopposed.

President:
Tom Schuch (Two-year term)

Vice President:
Rosalia de Aragon (Two-year term)

Secretary:
Paul Blott (Two-year term)

Treasurer:
Roy Tanner (Two-year term)

Council Member At Large:
Harriet Levin (Two-year term)

Philadelphia*

National Board Member:
Helen E. McNutt

Council Member At Large (Two-year Terms):
Patricia Cray
Sal Darigo
William L. Goldberg
Sylvia Kauders
Vince Mancini
Peg Robb

Portland*
*All candidates ran unopposed.

Vice President:
Mary McDonald-Lewis (One-year term)

Secretary-Treasurer:
Karen Moulder (One-year term)

Council Member At Large:
Ruben Del Rio (Two-year term)
Mary Mims (Two-year term)
TBD (One-year term)
TBD (One-year term)

1st Alternate National Director
Chrisse Roccaro (One-year term)

2nd Alternate National Director:
Don Burns (One-year term)

3rd Alternate National Director:
Karen Moulder (One-year term)

San Diego*
*All candidates ran unopposed.

Council Member At Large: (Three-year term)
Chris Bricker
Linda Lutz
Lorenzo Rodriguez

San Francisco*
*All candidates ran unopposed.

Council Member At Large (Two-year terms):
Roman Alcides
Thomas Chantler
Michael Greggans
Kathryn Howell
TBD
TBD

Seattle*
* All candidates ran unopposed.

President:
Jim Gall (Two-year term)

Vice President:
John Patrick Lowrie (Two-year term)

Secretary-Treasurer:
Maggie Stenson (Two-year term)

Council Member At Large: (Two-year term)
Dick Arnold
Susan Connors

Utah*
*All candidates ran unopposed.

President:
Anne Sward (Two-year term)

Vice President:
Susan Dolan (Two-year term)

Secretary:
Jan Felt (Two-year term)

Treasurer:
Katherine Shelton (Two-year term)

Council Member At Large:
DonRe Sampson (Two-year term)

Washington D.C./Baltimore*
*All candidates ran unopposed.

National Board Member:
Stephen F. Schmidt (Three-year term)

Council Member At Large: (One-year term)
Jane Beard
John Leslie Wolfe